28.04.2025. Рубрика "Дивовижний світ Червонокнижних тварин Чернігівщини"

Тушканчик великий  Allactaga jaculus

Тип:          Хордові. Chordata.

Клас:         Ссавці. Mammalia.

Ряд:            Гризуни. Rodentia.

Родина:     Тушканчикові. Dipodidae.

Рід:            Allactaga

Вид:           Allactaga jaculus

 

Один з 10-ти видів роду; єдиний вид у фауні України

Природоохоронний статус виду:  Рідкісний

Тушканчик великий  Allactaga jaculus - нетиповий гризун з великими очима та вухами, довгими задніми кінцівками та хвостом, що має широку китицю. Довжина тіла - до 26 см, маса - до 400 г. Тварина активна у сутінках та вночі. Живе в норі, яка веде до гніздової камери. Перед нею звірок щоденно створює земляну пробку, яка захищає його від нападу ласок, полозів та гадюк. У сплячку залягає у жовтні - листопаді, а пробуджується у березні-квітні. Живиться цибулинами лілійних, листям полину, злаків, їхнім насінням, іноді - комахами. Викопує насіння баштанних культур та псує їх сходи. Самиця весною та на початку літа народжує 2-8 малят. Значну небезпеку для гризуна становлять тхори, сови та мартини.

В Україні мешкає у Київській, Полтавській, Сумській, Черкаській, Чернігівській, Харківській та у всіх степових областях, окрім Одеської. Місця перебування: відкриті ландшафти з розрідженим травостоєм, перелоги, луки, сухі береги різних водойм.

Причини зміни чисельності:

Наприкінці ХХ ст. відбулося зникнення багатьох популяцій внаслідок скорочення пасовищного тваринництва та інсуляризації (фрагментації ареалу). Пропонується змінити статус цього виду в Червоній книзі з категорії «рідкісний» на «зникаючий».

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

         Як вид, популяції якого скорочують чисельність, занесений до Червоного списку МСОП. Охороняється в державних заповідниках ("Асканія-Нова", Чорноморський, Луганський, Український степовий) та на території інших об'єктів ПЗФ.

          Цікаві факти:

1.     Рекордсмен зі стрибків. Тушканчики можуть стрибати на відстань до 3 метрів, хоча їхнє тіло всього 10-15 см завдовжки. Це можливо завдяки довгим сильним заднім лапам.

2.     Вуха – «радіатори». Великі вуха допомагають тушканчику не лише краще чути, а й виконують терморегуляційну функцію – віддають зайве тепло у спекотному кліматі.

3.     Майже як «верблюд». Тушканчик великий дуже мало п’є воду – він отримує її з їжі (переважно з насіння і комах). Їх система збереження вологи дуже ефективна.

4.     Виглядає як міні-кенгуру. Через свої довгі задні лапи і короткі передні, тушканчик нагадує маленького кенгуру. 

  

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці